تازه ها

1396-11-30 22:14
دولت با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی را مطرح کرد که در صورت دریافت تسهیلات ارزان قیمت نیز قطعاً کمک چندانی برای اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، مقام معظم رهبری در 29 بهمن ماه سال 92 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله با رویکردی جهادی، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ کرد و تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور را توجه به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

 

در حال حاضر تنها راه حل مشکلات معیشتی مردم تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری است که مردم و مسئولان باید در این زمینه تلاش مضاعف داشته باشند تا کشور از این وضعیت موجود نجات یابد.

 

برای تحقق اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری تمام سیاست‌ها، راهکارها را به مسئولان ابلاغ کرده است اما متاسفانه آنچنان که باید در طول این چهار سال اقتصاد مقاومتی رشد داشته باشد رشد نکرده و اکثر برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در جلسات خلاصه شده است و آن جلسات نیز خروجی نداشته است و عملاً اقتصاد مقاومتی در کشور راکد مانده است.

 

با توجه به اینکه یکی از سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توجه به تولیدات داخلی است اما متاسفانه هر روز شاهد واردات کالاهایی به کشور هستیم که به راحتی در داخل کشور تولید می‌شود و واردات آن تنها برای تامین منافع اشخاص خاص است.

 

اخیراً دولت با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی را مطرح کرده که اقشار مختلف جامعه با ثبت نام در سامانه مربوطه و ارائه طرح می‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال استفاده کنند و جمع کثیری از مردم نیز در این سامانه ثبت نام کرده و امروز مشاهده می‌شود که طرح‌های ارائه شده در طرح اشتغال روستایی در کمسیون مربوطه رد می‌شود این در حالی است که در صورت دریافت تسهیلات ارزان قیمت نیز قطعاً کمک چندانی برای اشتغال نخواهد کرد.

 

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و دولت ارائه این تسهلات اصلاح به صلاح نبود چرا که این تسهیلات می‌بایست به واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد و یا طرح‌های جامعی که اشتغال به دنبال دارد پرداخت می‌شد تا اقتصاد مقاومتی به نحو احسن پیاده شود اما با این ثبت نام و ارائه تسهیلات نه تنها کمکی به اقتصاد مقاومتی نمی‌شود بلکه برخی از مردم که از این تسهیلات استفاده می‌کنند قطعاً دچار مشکل در بازپرداخت می‌شود چرا که این تسهیلات برای ایجاد اشتغال فراگیر استفاده نخواهد شد.

 

به گزارش سفیرمشکین، شهرستان مشگین‌شهر قطب تولید محصولات باغی در منطقه است و سالانه 100ها تن محصولات باغی در این شهرستان تولید می‌شود اما هر ساله کشاورزان در فروش این محصولات با بحران مواجه هستند چرا که در حال حاضر نیز محصولات این شهرستان سردخانه‌ها انبار شده و بازار فروشی برای آن وجود ندارد و کشاورزان نیز تولید کننده هستند و توان بازاریابی و فروش محصولات را ندارند لذا لازم است در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در این راستا گام‌هایی برداشته شود تا این مشکلات کشاورزان رفع شود.

 

در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در شهرستان مشگین‌شهر در صورتی که از این تسهیلات اشتغال فراگیر استفاده شده و پایانه صادراتی در این شهرستان احداث می‌شد قطعاً 10 ها و یا شاید 100ها نفر به صورت مستقیم وارد بازار کار می‌شد و در کنار آن کشاورزان نیز با انگیزه و امید بیشتری محصولات خود را پرورش می‌دادند اما متاسفانه نبود بازار مناسب در این شهرستان خصوصاً در سال‌های اخیر موجب شده است کشاورزان از ادامه کار خود دست گشیده و اقدام به قطع درختان کنند چرا که تولید در این شهرستان جوابگوی نیازهای کشاورزان نیست.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.